Predstavite nam ukratko poslovanje kompanije Xella u Srbiji kroz najznačajnije brojeve – kapaciteti proizvodnje, broj zaposlenih, kapaciteti izvoza, broj izvoznih tržišta itd.
Xella Srbija je deo međunarodne nemačke kompanije Xella Group, koja posluje u Srbiji više od 18 godina. Sa više od 4.500 zaposlenih, 58 proizvodnih pogona i organizovanom prodajom u 21 zemlji, Xella je jedan od svetskih lidera u građevinskoj industriji.
Xella proizvodi su napravljeni od prirodnih sirovina i stoga su održivi u svojoj primeni. Kao rezultat toga, daju važan doprinos izgradnji visokokvalitetnih i energetski efikasnih objekata, a time i zaštiti životne sredine i resursa.
U julu 2023. godine, kompanija je odlikovana kao lider u svojoj oblasti od strane Sustainalytics, nezavisne agencije za ESG* ocenjivanje.
* Ekološki, društveno i upravljački
Vest da se kompanija Xella odlučila da deo svojih proizvoda transportuje od apatinske fabrike do Rumunije rekom, umesto kamionima, privukla je veliku pažnju. Recite nam, za početak, kako ste se došli na ideju da realizujete takav transport?
Korporativna kultura kompanije Xella oduvek se zasnivala na održivosti, inovativnosti i zaštiti životne sredine. Naša kontinuirana težnja smanjenju štetnih uticaja u građevinskom sektoru, rezultirala je brojnim primerima dobre prakse. Ovog puta, Xella Srbija, pomera granice održivosti i ponosno trasira ekološki način transporta svojih proizvoda. Jedinstveni projekat ovakvog tipa organizovan je po prvi put u našoj zemlji i regionu, i realizovan je zahvaljujući snažnoj saradnji Xella Srbije i Xella Rumunije.
Ideja o transportu proizvoda vodama Dunava od fabrike Rapid Apatin do Rumunije, proizašla je iz želje da se optimizuje logistika i dodatno smanji ekološki otisak kompanije Xella. Odluka je bila vođena brojnim prednostima koje pruža rečni transport, uključujući značajno smanjenje emisije CO2 i troškova transporta.
Možete li nam dati neke detalje rečnog transporta od Apatina do Rumunije: koje sve korake je uključivao, ko su bili vaši partneri u ovom poslu, da li je bilo nekih određenih izazova koje ste morali da prevaziđete (šta je bila najveća „prepreka“ ako je bilo), koliko dugo je trajalo i šta je podrazumevalo planiranje ovog posla, koliko je vremenski roba putovala Dunavom odredišta itd.?
Iz Srbije je do sada otpemljeno više od 920 tona Xella građevinskog materijala. Nakon 6 dana transporta i pređenih 847 km, koliko iznosi razdaljina između ove dve luke, isporuka je uspešno pristigla u Rumuniju. Na isporučenu količinu Xella blokova ušteda CO2 iznosila je čak 107 tona u poređenju sa drugim mogućim vidovima transporta.
Organizacija rečnog transporta od Apatina do Rumunije obuhvatala je niz koraka, uključujući planiranje rute, učitavanje robe, i navigaciju kroz rečne tokove. Izazovi mogu varirati od vremenskih uslova do regulatornih promena, a najveća prepreka često može biti obezbeđivanje sigurnosti i efikasnosti transporta. Vreme putovanja robe Dunavom može se razlikovati, ali planiranje i izvršenje ovakvog posla zahteva detaljnu pripremu i koordinaciju.
Pored toga, bezbednost igra ključnu ulogu u logistici, a ova rečna pošiljka nije bila izuzetak, kako bi se zaštitili životi i zdravlje brodske posade, lučkog osoblja i svih ostalih uključenih. Pošiljka je uključivala primenu bezbednosnih standarda za ličnu zaštitnu opremu, upotrebu odgovarajuće opreme za rukovanje gorivom, sprovođenje procedura upravljanja otpadom i poštovanje međunarodnih propisa o zaštiti životne sredine. Xella tim profesionalaca se pobrinuo da sve bezbednosne mere budu primenjene i ispoštovane.
Očekujete li još ovakvih isporuka vaših proizvoda u budućnosti?
Optimizacija transportne mreže je još jedan od načina za smanjenje emisije CO2 i očuvanje životne sredine, stoga će Xella Srbija, u skladu sa svojom korporativnom strategijom, nastojati da se ovakav vid transporta praktikuje i u budućnosti. Uz nove planove i strategije, verujemo da će rečni transport postati još značajniji deo naše logističke mreže.
Smanjenje gužvi na putu kao i smanjenje emisije štetnih gasova prepoznati su kao najznačajniji benefiti ovakvog transporta. Sa druge strane, da li on kompaniji omogućava i ekonomske benefite, odnosno uštedu novca – i u kojoj meri?
U poređenju sa drumskim transportom, ovaj pristup ne samo da poboljšava balans CO2, već se pokazuje i kao isplativ i ekonomičan. Takođe uklanja pritisak sa autoputeva i istovremeno obezbeđuje bržu i efikasniju isporuku. Značajna prednost svakako je i smanjenje troškova transporta do 10%, kao i dodatne uštede na carinskim formalnostima.
Šta je, po vašem mišljenju, neophodno da bi rečni transport robe dobio veći zamah? Koje korake bi trebalo preduzeti? I da li rečni transport građevinskog materijala ima perspektivu u Srbiji (i regionu)?
Što se tiče perspektive rečnog transporta građevinskog materijala u Srbiji i regionu, verujemo da postoji značajan potencijal. Dunav, kao jedna od najvažnijih rečnih ruta u Evropi, pruža idealne uslove za prevoz velikih količina građevinskog materijala. Rečni transport može biti ekonomičniji i ekološki prihvatljiviji način prevoza, posebno za težu i gabaritnu robu, poput građevinskih materijala.
Kako bi se rečni transport robe dodatno unapredio, ključni su infrastrukturni razvoj i modernizacija luka i terminala, kao i poboljšanje navigacionih sistema na rečnim putevima. Ovi koraci bi omogućili efikasniji i pouzdaniji transport, što bi doprinelo većem interesovanju za ovakav vid prevoza robe.
Sa odgovarajućim pristupom, rečni transport građevinskog materijala ima perspektivu da postane ključna komponenta logističkog sistema u Srbiji i regionu, doprinoseći održivom razvoju i ekološkoj odgovornosti.
Šta su najveći izazovi u logistici, kada govorimo o industriji građevinskog materijala?
Najveći izazovi u logistici industrije građevinskog materijala obuhvataju upravljanje troškovima, optimizaciju transporta i kontinuirano unapređenje održivosti. Projekti u građevinskoj industriji mogu se brzo promeniti, što zahteva fleksibilnost u logistici. Potreba za hitnim isporukama ili promene u količini naručenih materijala zahteva agilnost i sposobnost brzog prilagođavanja logističkih planova.
Međunarodni transport građevinskih materijala može biti složen zbog različitih carinskih procedura, sigurnosnih propisa i standarda kvaliteta. Usaglašavanje sa svim relevantnim regulativama je ključno za nesmetano funkcionisanje logističkog lanca.
Razumevanje ovih izazova i razvijanje strategija za njihovo prevazilaženje je od suštinskog značaja za uspešnu logistiku u građevinskoj industriji.
Da li koristite i druga ekološka rešenja u svojim transportno-logističkim operacijama? Da li su u planu i neke dodatne novine na tom polju u narednom periodu?
U kompaniji Xella, posvećeni smo kontinuiranom unapređenju ekološke održivosti naših transportno-logističkih operacija. Pored korišćenja rečnog transporta kao ekološki prihvatljivog alternativnog modaliteta, implementiramo i druge ekološke inicijative kako bismo smanjili negativni uticaj na životnu sredinu.
Naš cilj je da kontinuirano radimo na smanjenju negativnog uticaja na životnu sredinu, dok istovremeno osiguravamo pouzdanu i efikasnu isporuku naših proizvoda. Održiva logistika je ključna komponenta naše strategije za održivi razvoj i nastavićemo da istražujemo nove mogućnosti i inovacije u ovom domenu.